Josef Kufner

Audio-over-LAN

Mám notebooka a v sousední místnosti stolní počítač. Taky se mi tam válí jedno obyčejné AP. Vše je propojeno klasickou 100Mbit sítí. Pokud chci na notebooku poslouchat zvuk, musím připojit repráčky, což znamená, že v notebooku jsou zastrčeny 3 kabely: napájení, LAN a zvuk. WiFi se používat současně s repráčkama nedá, protože to nechutně ruší a je slyšet každý paket. A protoŽe už mě nebavilo být neustále zamotán v kabelech, rozhodl jsem se, že se jich zbavím.

S napájením se moc udělat nedá, chvíli lze vydržet na baterku, ale pak je prostě potřeba. Se zvukem a sítí se už něco dělat dá. Ze stolního počítače v sousední místnosti jsem po UTP kabelu, který je již natažen, protáhl zvuk do repráčků a tak se zbavil jednoho kabelu. Síťový kabel jsem pak v klidu nahradil WiFi, protože se už žádné rušení nekonalo. Samozřejmě že je možné i nadále používat 100Mbit síť tak jako doposud – pro přenos zvuku jsou využity čtyři vodiče, které jsou obvykle nezapojené.

img-001.jpg img-002.jpg

Zavedení zvuku do kabelu jsem řešil upravenou spojkou na kabely a vyvedení stejně. Na část, kde je veden jen zvuk, jsem použil obyčejný levný kabel jack-cinch. Jack mám na zvukovce a cinche mám na repráčkách.

img-003.jpg img-004.jpg img-005.jpg

Nejdříve jsem si vybral čtyři drátky v spojce, ktré odpovídají modrému a hnědému páru v utp kabelu, a na jedné straně je uštípnul. Pak jsem podle toho nadepsal co se kam bude strkat a zbytek už je jen o pájení jednotlivých vodičů k sobě. Důležité je zapojit obě spojky stejně a aby každý kanál zvuku šel po jednom páru (kvůli rušení).

img-006.jpg img-007.jpg img-008.jpg img-009.jpg img-010.jpg img-011.jpg

Kabel, kterým jde zvuk i síť se zapojuje mezi strany označené puntíkem. Pokud je třeba vyhnout se switchi, tak je možné zapojit místo jacka druhou spojku. Použití spojek je výhodné v okamžiku, kdy je třeba jakkoliv přepojovat kabely a také není narušena fungující infrastruktura.